Що собою являє циркуль і навіщо він потрібен

Серед найдавніших, але досі актуальних винаходів людства вирізняється циркуль, якому вже кілька тисяч років. З розвитком технологій він став зручнішим у використанні, його виробляють з якісних матеріалів, має сучасний вигляд. Але до цього дня будова та принцип роботи інструмента залишаються незмінними. Виріб складається з двох частин, які називаються ніжками, які з'єднано між собою шарніром. Зазвичай до кінця однієї ніжки кріплять голку, до іншої — писальний грифель або голка. Таке пристосування дає змогу:

  • креслити окружності та дуги,
  • виміряти довжину відрізків,
  • переносити розміри,
  • змінювати масштаб визначуваних розмірів.

Допомагаючи виконувати важливі завдання, циркуль широко застосовують у найрізноманітніших сферах. Він часто трапляється на офісному столі серед популярного канцелярського приладдя, використовують для навчання і роботи.

Які бувають циркулі

До основних різновидів належить креслярський циркуль, який також відомий як коловий. Його відмітна деталь — наявність кільця для олівця, закріпленого на одній із ніжок. Ним починають користуватися ще в школі, він служить для креслення кіл діаметром 2—80 мм.

Також серед поширених циркулів є розмічальний (ділильний). Це найпростіше пристосування, яке робить можливим вимірювання довжин і їхнє перенесення з креслення на деталь. У нього дві гострі ніжки, що розводять і змикають завдяки шарнірному з'єднанню. Трапляються вдосконалені конструкції з гвинтом. Він дає змогу фіксувати ніжки в потрібному положенні та сприяє здобуттю максимально точного результату.

Третій основний різновид — пропорційний зі спеціальною шкалою. Використання цього креслярського приладу дає змогу змінювати масштаби визначуваного виміру. Крім масштабування за зразком, він робить можливим розмічання, ділення відрізків прямої і кіл, допомагає створювати різні копії і моделі в масштабі.

Що треба враховувати під час вибору циркуля на сайті ROZETKA

Відповідно до вікових особливостей циркулі умовно розділяють на чотири категорії:

  • для учнів молодших класів — називаються навчальними, являють собою найпростіші та максимально безпечні дитячі інструменти завдовжки до 12 см, найчастіше випускають яскравими та кольоровими (серед них є допоміжне навчальне приладдя як спеціальний циркуль для шкільної дошки);
  • для середньої школи — вирізняються довжиною від 12 до 13 см, призначені для учнів середньої ланки;
  • для старшокласників і студентів — серйозніші моделі, довжина яких починається від 13 см;
  • професійні — призначені для всіляких креслень та інших робіт, характеризуються довжиною понад 14 см.

Залежно від категорії розрізняється не тільки довжина, але й форма інструментів, гострота голки, використовуваний для вироблення матеріал. Їх можуть постачати у футлярі, із запасним грифелем. Перш ніж купити циркуль, особливу увагу треба приділити насадкам. Вони бувають з універсальним тримачем (простий олівець слугує креслярським інструментом), з механічним олівцем (товщина грифеля всього 0,5 мм) і з грифелем діаметром 2 мм. Останні моделі належать до професійних, інші — чудовий вибір для виконання першочергових простих завдань. Детально ознайомившись із важливими товарами в каталозі ROZETKA, не важко буде зробити вдалий вибір.

Обрано 264 товари

Показати ще