Електричні паяльники застосовуються в ремонтно-монтажних роботах радіоаматорами, установниками слабкострумових ліній, автослюсарями й у звичайних побутових умовах. Для різних операцій може використовуватися інструмент, що відрізняється за конструкцією, напругою і типом нагрівання.

Різновиди й особливості електропаяльників

Принцип роботи паяльника ґрунтується на перетворенні електричної енергії в теплову та концентрації її на робочій частині насадки-жала. Основними відмінностями за конструктивним виконанням є різновид нагрівального елемента, тип нагрівання та його періодичність.

Нагрівальні елементи електропаяльників

Класичні паяльники випускаються з двома різновидами нагрівальних елементів:

  • Ніхромовий нагрівач.У такій конструкції напруга надходить на ніхромову спіраль, попередньо намотану на діелектричний циліндр із внутрішнім отвором для вставляння жала. Товщина спіралі та кількість витків визначають температуру нагрівання й опір, від якого залежить потужність паяльника і температура. На деяких моделях ніхромовий нагрівач може бути поміщений у додатковий ізолювальний корпус із білого діелектрика. У такий спосіб зменшуються втрати тепла та забезпечується стабільність температури. Не варто плутати такий інструмент із керамічними паяльниками.
  • Керамічний нагрівач.Являє собою стрижень, матеріалом виготовлення якого є спеціальна струмопровідна кераміка. Паяльники з таким нагрівачем мають низку переваг: неабияк збільшений термін експлуатації інструмента, швидке нагрівання, точні регулювання температури (опція, доступна на відповідних моделях). Вадою кераміки є потреба запобігати падінню й ударам і застосування виключно "рідних" комплектуючих.

Тип нагрівання

Операції, пов'язані з паянням, потребують застосування різних температурних режимів. Наприклад, під час монтажу мікросхем небажано допускати нагрів понад 240 °C. Для лудіння проводів температура може бути вища. Можна купити електричний паяльник різних типів:

  • Періодичне нагрівання.Інструмент із мікропроцесорним регулюванням температури дає змогу встановлювати потрібне значення нагрівання. Вбудований датчик реагує на досягнення верхньої межі температури та відбувається вимкнення нагрівання. У разі охолодження нижче певного значення подання напруги на нагрівальний елемент відновлюється. Система регулювання може бути вбудована в держак паяльника або міститися в окремому блоці живлення. Також до інструменту з періодичним нагріванням належать імпульсні й індукційні паяльники.
  • Постійне нагрівання.У паяльників такого типу подання напруги на нагрівальний елемент відбувається безперервно. Сила тепловіддання визначається потужністю інструмента і товщиною жала. Що вища потужність, то товщу насадку можна застосовувати. Для радіомонтажу використовуються паяльники без регулювання температури потужністю від 10 до 40 Вт. Під час паяння в авторемонті, побуті можуть застосовуватися паяльники з постійною потужністю від 60 до 100 Вт. Бляшані роботи вимагають великого тепловіддання, тут потужність інструмента може досягати 500 Вт зі специфічною формою жала.

За типом нагрівання паяльники можна поділити на дві загальні групи:

  • Контактні.До цієї категорії належать усі електропаяльники, в яких передавання теплової енергії відбувається за допомогою контакту змінної насадки (жала) з нагрівальним елементом. Сюди входять керамічні та ніхромові паяльники з регулюванням температури або без нього. Дворежимні паяльники обладнуються кнопкою, натискання якої підвищує потужність нагрівання.
  • Імпульсні.Жало такого паяльника вироблене як V-побідний елемент, який є частиною електропровідного кола. Корпус інструмента — пістолет із кнопкою-курком. У момент натискання на кнопку відбувається подання імпульсу високочастотної напруги, перетвореної трансформатором, на жало. Час нагрівання імпульсних паяльників до робочої температури становить від 1,5 до 10 секунд залежно від режиму потужності. Можуть комплектуватися насадками різної довжини й товщини залежно від потрібного режиму роботи. Деякі моделі використовуються не тільки для традиційного паяння, але також для різання листового пластику та випалювання дерева. Імпульсні паяльники мають високий ККД (споживають напругу тільки безпосередньо в момент паяння), дуже швидко остигають, що підвищує безпеку під час роботи. Ціна інструмента куди вища, порівнюючи зі звичайними контактними електропаяльниками.

Як обрати змінні насадки (жала) для електричного паяльника

Купуючи електричний паяльник, потрібно звернути увагу на матеріал жала та можливість установлення змінних насадок. Сьогодні виробники пропонують кілька варіантів:

  • Мідне жало.Найпоширеніший тип для традиційного паяння, коли розтоплений припій переноситься до місця монтажу на кінчику жала. Вадою таких наконечників є швидке вигоряння в процесі роботи, що вимагає періодичного заточування. Також потрібно час від часу виймати мідне жало із корпусу паяльника, щоб очистити від продуктів окиснення.
  • Нікельовані насадки.Покриття нікелем запобігає окисненню і вигорянню. Жало такого типу слугує набагато довше, його не можна чистити абразивними матеріалами. Для видалення залишків припою та флюсу використовується спеціальна губка.
  • Композитні та складені жала.Належать до необпалюваних насадок, можуть виготовлятися з комбінації різних матеріалів — кераміка, сталь, мідь і нікель. Очищаються так само спеціальними губками без абразиву.

За типом вироблення корпусу електропаяльники можуть бути класичної форми, пістолетного типу або у формі молотка, з держаком, розміщеним перпендикулярно до нагрівального елемента.

Показати ще