Світлофільтри і правила використання

Світлофільтр є головним складником сучасного фотоапарата. Отримуючи світлину, кожен споживач хоче бачити не тільки перенесене з життя зображення, а ще й приємну колірну палітру — найчастіше, красивішу, ніж у реальності. Мистецтво фотографії в наш час набуває приголомшливого успіху: фотоапарати є майже в кожному домі, а гарні фотографи користуються попитом і величезною популярністю.

Світлофільтри — це оптичний пристрій, що спрощує процес створення художньої світлини або відео, коректуючи якість і світлові налаштування зображення. Вони пригнічують або просто змінюють світловий потік або певну його частку. Завдяки цьому відбувається корекція — кольору і світла, змінюється експозиція й рівень контрасту. Водночас відбувається це не під час обробки вихідного матеріалу в комп'ютерній програмі, а саме в момент фотографування.

Світлофільтри мають вигляд плівкової накладки для фотоапарата, іноді різних кольорів. Кріпиться на передню лінзу об'єктива. Також виконують захисну функцію для об'єктивів, оберігаючи їх від пошкоджень.

Щоб пояснити, можна навести прості приклади використання. Фотографуючи капот машини в денний час, на зображенні легко помітити відбиті хмари. Під час використання світлового фільтру їх просто не буде видно, тому що прилад зменшує кількість віддзеркалень.

Крім світлофільтрів, є цілий спектр аксесуарів для відеокамери або фотоапарата, які спрощують процес фотографування:

  • Бленди. Частина об'єктива або додатковий світлофільтр, який захищає фото або відео від зайвих світлових променів. Простіше кажучи, бленда виконує функцію кепки, яка не дає можливості зайвим світловим променям дістатися до верхньої частини обличчя.
  • Макрокільця. Своєрідний подовжувач об'єктива, який дає змогу знімати будь-що в особливо великому масштабі, водночас не порушуючи різкості та якості картинки. Під час використання макрокільця втрачається можливість фотографувати на далеких відстанях.
  • Перехідні кільця. Слугують для з'єднання об'єктива з «чужою» камерою, меншою або більшою за розміром.
  • Конвертери. Використовуються для зміни фокусної відстані фото- або відеокамери.
  • Кришки для об'єктивів. Кріпиться на фотооб'єктив або світлофільтр для захисту передньої лінзи від пилу, пошкоджень.

Одним із найбільш затребуваних видів є поляризаційний фільтр. Він прибирає відблиски і блими, а колірну палітру робить контрастнішою і яскравішою: виділяє основні кольори світлини, роблячи загальну картину більш соковитою.

Поляризаційний світлофільтр необхідно налаштувати перед фотографуванням. Залежно від кута буде змінюватися картинка: на 90 градусах можна буде побачити насичені кольори, а на 30-45 — видаляти відблиски.

Є два типи таких світлофільтрів: круговий та лінійний. Перший часто застосовується для камер з автофокусом. Судячи з цінової політики, він дорожчий, ніж лінійний. Використання останнього можливе лише в режимі ручного фотографування, оскільки автоматичний фокус блокується.

Як вибрати?

Під час вибору подібного приладу потрібно звертати увагу на те, для чого саме він вам потрібен. Є величезна кількість типів світлофільтрів із різними функціями, які варто враховувати, коли вирішується питання як вибрати фотоапарат. Захисні — оберігають об'єктив від забруднень і пошкоджень. Н мають ефектів, тому їхня вартість набагато нижча. Райдужні — з огляду на назву, додають ефект веселки. Часто застосовуються в художньому фотографуванні. Градієнтні — фільтри, що дають ефект градієнта: частковою заливкою, яка плавно переходить від більш насиченого кольору до абсолютно ненасиченого.

Інфрачервоні — показують невидимі для людини кольори світлини. Використовуються для технічних матеріалів. Променеві — створюють видимість променів від світлового джерела для отримання відблисків. Нейтральні — знижують експозицію картинки. Скайлайт фільтри — підходять для фото з холодними відтінками, додаючи «теплоту» за допомогою нанесення рожевого кольору. Пом'якшувальні — найчастіше застосовуються в портретах, які не вимагають подальшої комп'ютерної ретуші шкіри. Туманні — знижують різкість, контрастність і насиченість, подекуди розмиваючи світлину. Перед придбанням світлофільтра, варто ознайомитися з численними відгуками покупців про конкретні моделі цих пристроїв.

Показати ще 60 товарів