Історії в картинках, забезпечені невеликою кількістю тексту — комікси — ще на момент становлення привертали увагу не тільки дорослих, на яких спочатку орієнтувалися, а й дітей. Поки батьки сміялися з жартів на соціально-політичні теми, діти виявляли надзвичайну цікавість безпосередньо до кумедних і гротескних персонажів.

Етапи розвитку коміксів для дітей

Видавці газет і журналів початку ХХ століття, що не були зайняті безпосередньо у виробництві друкованої продукції для дітей, швидко зрозуміли, що можна охопити і цю несподівану аудиторію, публікуючи на останній сторінці невеликі дитячі комікси.

Закономірним розвитком цього процесу стало створення окремих журналів, присвячених тільки мальованим історіям. Справжній бум стався з настанням ери супергероїв наприкінці 30-х років минулого століття. Кожен видавець, що поважав себе, намагався повторити успіх Супермена та вивести на ринок чергового незвичайного героя. Читачі різного віку були в захваті, адже любов до неймовірних фантазій розвивається саме в дитинстві.

Після спаду цікавості до першої хвилі героїчних коміксів, видавцям довелося урізноманітнити сюжетну лінійку своєї продукції. Почали з'являтися детективні, науково-фантастичні, фентезійні твори. Незмінний успіх мали короткі смішні стрипи в щотижневих газетах, які взялися збирати в окремі альбоми та публікувати серіями. У цей період народжуються популярні персонажі, як-от журналіст Тентен, пес Піф, моряк Попай. Волт Дісней випускає комікси про Мікі Мауса та інших героїв своїх мультфільмів.

У другій половині ХХ століття з розвитком індустрії мальованих історій все більше художників і письменників виявляли інтерес до ніші дитячого коміксу. Здобути славу та гроші стало можливим навіть у такій, на перший погляд, несерйозній справі. Всесвітню популярність отримали пригоди бравих галлів Астерікса й Обелікса, милі та кумедні Смурфи, статечний кіт Гарфілд.

До кінця століття популярні європейські та американські серії починають видавати російською, а трохи пізніше й українською мовою. Набирає обертів місцева школа мальованих історій, яка до того перебувала в ізоляції.

Комікси для дітей у педагогіці

Згодом виявилося, що суто розважальний, на початках, жанр розповідей у картинках прекрасно підходить для навчання. Це й не дивно. За даними науки, інформація, супроводжувана великою кількістю ілюстрацій, легше засвоюється мозком і формує міцні нейронні зв'язки. Крім того, навчатися в процесі гри просто цікавіше.

Популярності набули енциклопедії у форматі оповідань із картинками, екскурси в історію наук, життєписи відомих діячів цивілізації й описи подорожей. Також поширені комікси для дівчаток і хлопчиків, орієнтовані на виховання та пошук свого місця в суспільстві.

Історії в картинках добре себе проявляють під час вивчення мов і навчання читання. Наочно та в розважальній формі допомагають засвоїти граматику або сформувати базовий словниковий запас. Один з головних напрямків дитячих коміксів — адаптація класичних і популярних сучасних книг. З їхньою допомогою дитині простіше відкрити для себе чарівний світ літератури, уникаючи зіткнення з великими обсягами тексту на ранньому етапі.

Освітній потенціал такого формату високо оцінений системою освіти різних країн, особливо Японії. Багато підручників в Японії розроблено у формі манги, як називають комікси там.

Особливості коміксів для дітей

Порівнюючи з продукцією для дорослих, дитяча має менш глибокий сюжет і опрацьованих персонажів, хоча останні неодмінно мають кілька яскравих рис, навколо яких будується частина розповіді. Оповідання в цих коміксах насичене дією більшою мірою, ніж міркуваннями й аналізом подій і характерів.

Серед тем основне місце займають казки і фентезі, відвідування віддалених куточків Землі та польоти в космос, супергеройські саги, головними персонажами яких є діти з незвичайними здібностями. Також популярні детективні сюжети, про школу та подорожі в часі із сучасності в минулі епохи.

У плані технічного виконання ілюстрація переважає над текстом чималою мірою. Крім того, на сторінці розміщується менше кадрів, зображення більші. Це зумовлене особливостями сприйняття інформації дитиною.

Практично завжди малюнок стилізований більшою чи меншою мірою. Спрощення скорочує час створення, дає змогу залучити до роботи менш кваліфікованих художників, а в низці випадків спрямоване на створення комічного ефекту. Але все ж популярність серед самих дітей мають твори, які вдало балансують на межі реалізму та стилізації.

Популярні серії дитячих коміксів

Якщо ви збираєтеся купити комікси для дітей, варто придивитися до наступних робіт, які популярні впродовж багатьох років:

  • «Астерікс і Обелікс» — пригоди галльських воїнів Астерікса й Обелікса за часів Римської імперії. Барвисто ілюстрований, наповнений жартами та цікавими історичними фактами серіал полюбився не тільки дітям, а й дорослим із перших випусків.
  • «Смурфи» — казкові історії про милих синіх гномів, які живуть у грибних будиночках. Зі смурфів можна зробити золото, тому коротунам постійно доводиться уникати небезпек, які валяться на їхні голови через цю особливість.
  • «Гарфілд» — комедійний серіал про флегматичного кота Гарфілда, який обожнює лазанью, і його господаря Джона. Гарфілд дружить із мишами, схильний до обжерливості та колючих жартів з Джона. Комікс починався з невеликих стрипів у газеті, але незабаром породив хвилю супутніх творів в інших медіа від мультиплікації до кіно.
  • «Хільда» — цикл про дівчинку Хільду, яка живе з мамою у світі, населеному казковими істотами скандинавського фольклору: тролями, ельфами, велетнями та духами. Зворушлива чарівна розповідь сповнена цікавих пригод і веселих жартів.

Комікси для дітей

Обрано 153 товари

Показати ще 60 товарів