Лакофарбові матеріали не втрачають актуальності багато років. З їхньою допомогою не тільки надається поверхням показний і довершений вигляд. Вони допомагають захистити поверхні від агресивного впливу довкілля. Виробники пропонують фарби для зовнішнього та внутрішнього покриття.

Склад лакофарбових матеріалів

Різноманітність видів лакофарбових матеріалів може спантеличити. Залежно від типу та матеріалу оброблюваної поверхні підбирається потрібна фарба. Однак у всіх типах розглянутих матеріалів є такі компоненти:

 • Пігменти — саме вони надають колір і відтінок покриттю. Це високодисперсні порошки. Вони не розчиняються водою чи плівкоутворювальними елементами. Пігменти можуть бути рідкими або порошкуватими та застосовуються, коли потрібне декоративне оздоблення. Сучасні пігменти можуть мати такі властивості, як стійкість проти хімічних, атмосферних впливів і проти вигоряння. Їх можна розділити на синтетичні та природні, а також на неорганічні й органічні.
 • Розчинник надає покриттю в'язку рідку текстуру та від нього залежить час висихання. Це органічна рідина, потрібна для розчинення сполучної речовини;
 • Сполучний компонент або плівкоутворювальні речовини — забезпечують якісний розподіл пігменту по поверхні, містять в основі алкідні смоли.

Крім перерахованих, у складі лакофарбових матеріалів є пластифікатори, речовини, що сприяють швидкому висиханню, емульгатори, стабілізатори.

Різновиди лакофарбових матеріалів

Є кілька варіантів сполучного компонента, що й слугує поділу всіх лакофарбових матеріалів на такі різновиди:

 • неводні — застосовуються для захисту та виконання декоративних робіт. У них специфічний запах, що не сприяє популярності. Також вони мають тривалий період висихання. Щоб отримати ефект, поверхню потрібно в кілька шарів фарбувати неводними фарбами, причому кожен має бути абсолютно сухим перед нанесенням наступного. Такі матеріали, швидше, виконують роль ґрунтовки, оскільки мають щадну витратність та гарну наповнюваність:
 • водно-дисперсійні — в основі їхнього складу синтетичні полімери, що мають сполучні параметри. Щоб їх розбавити, досить води. Нанесена водно-дисперсійна фарба випаровується, саме покриття стає твердим і набуває водостійких якостей;
 • водні — найактуальніший різновид лакофарбових матеріалів. Вони не мають різкого запаху, оптимальні для фарбування поверхонь у приміщеннях без витяжки, нетоксичні та швидко сохнуть;
 • емалі — в основі можуть містити натуральні або синтетичні смоли. Ними можна обробляти поверхні з будь-яких матеріалів: дерево, пластик, метал, бетон, штукатурку. Висохлі емалі створюють вологонепроникну плівку;
 • лаки — розчини, що утворюють захисну плівку. В основі мають синтетичні або натуральні смоли, а також полімери. Після висихання утворюють тверду прозору плівку, яка надає будь-якій поверхні показного вигляду;
 • ґрунт — має рідку консистенцію, у складі має наповнювачі та є сполучною полімерною клейкою речовиною. Застосовується під час підготовних робіт. Основне завдання ґрунту — підвищення адгезії або зчеплення поверхні з декоративним матеріалом;
 • шпаклівки — лакофарбовий матеріал, за допомогою якого усуваються нерівності й інші дефекти на поверхні. У своїй основі можуть мати різні сполучні компоненти — гіпс, полімери. Швидко висихає, а надлишки легко видаляються наждачним папером.

Порівняно недавно на ринку з'явилися поліуретанові покриття, які:

 • є стійкими проти зношування та хімічних розчинників;
 • мають високий рівень адгезії до великого спектра матеріалів оброблюваних поверхонь;
 • вологонепроникні;
 • довговічні;
 • добре тримаються на таких складних поверхнях, як шкіра;
 • можуть мати специфічну сферу застосування або бути універсальними;
 • здатні до самовирівнювання після нанесення.

Їх використовують для фарбування деталей авіаційної техніки, у меблевій промисловості. Що стосується упаковки, то це можуть бути аерозольні варіанти або для нанесення пензлем або валиком. Розрізняють одно- та двокомпонентні фарби на поліуретановій основі.

Критерії вибирання лакофарбових матеріалів

Перш ніж купити лакофарбові матеріали, варто враховувати умови їхнього застосування, можливість спільного використання з іншими матеріалами. У каталозі інтернет-магазину Розетка представлені лакофарбові матеріали різного призначення від вузькоспеціальних до універсальних. Усі позиції каталогу забезпечені детальним описом продукту, надані всі характеристики, виробник, інструкція щодо нанесення. Якщо є сумніви в правильності вибору, консультанти магазину детально відповідять на всі питання.

Показати ще