Вибір освітлювальних приладів багато в чому залежить від типу застосовуваних ламп. Потрібно враховувати колірну температуру, споживану потужність й інтенсивність джерела світла. Неправильно підібрані світильники можуть сильно спотворити візуальне сприйняття інтер'єру, призвести до вицвітання й мати негативний вплив на здоров'я людини.

Електричні лампи й особливості їх вибору

Великий вибір світлових приладів дає змогу організувати освітлення відповідно до естетичних уподобань, інженерно-технічних, санітарних вимог і бюджету. На сьогодні можна купити лампи різних видів із будь-яким типом цоколя.

лампи розжарювання

Традиційний вид лампочок, у якому потік видимого світлового випромінювання досягається нагріванням вольфрамової спіралі. Щоб виключити швидке перегоряння через контакт із киснем, зі скляної колби відкачується повітря з подальшим заміщенням інертними газами.

Потужність побутових ламп розжарювання залежить від товщини та загальної довжини спіралі та коливається в діапазоні від 40 до 200 Вт. Для освітлення приладових панелей, у ручних ліхтарях, автомобілях застосовуються лампи меншої потужності, у прожекторах — більшої. Колба виготовляється з прозорого або матового скла.

Перевага стандартних ламп розжарювання — найкраща передача кольору, близька до природного сонячного світла, невисока ціна. Термін експлуатації таких лампочок у рідкісних випадках перевищує 1000 годин. На цей момент вони витісняються з ринку більш досконалими джерелами світла.

Галогенні лампи

Схожі на звичайні лампи за принципом будови, але мають сильнішу світловіддачу. Це досягається застосуванням пари галогенів у колбі вироби. Мають компактні габаритні розміри, часто застосовуються в точкових світильниках і прожекторах.

Термін експлуатації галогенних ламп може досягати 4000 годин. Важливо за встановлення не торкатися відкритими пальцями до поверхні колби. Жирові залишки на склі призводять до швидкого перегорання.

Конструктивно розрізняються за формою й цоколем:

 • лінійні лампи прожекторні, форма колби зроблена у формі трубки з розташованими на її краях контактами;
 • з подвійною колбою, зовні виглядають як звичайні лампи розжарювання з цоколем E14 або E27;
 • капсульні, мініатюрного типу з двома контактами замість цоколя;
 • з відбивачем — різновид капсульних ламп, конструктивно вбудована в колбу з дзеркальним рефлектором.

Застосування з галогенними лампами пристрою плавного увімкнення значно збільшує термін їхньої експлуатації. Не рекомендується застосовувати лампи потужністю понад 35 Вт із натяжними стелями. Сильне нагрівання може призвести до деформації й розриву полотна.

Люмінесцентні лампи

Принцип дії заснований на світінні люмінофора, нанесеного на внутрішні стінки трубки лампи. Відомий світловий спектр досягається впливом ультрафіолетового випромінювання, що виникає в результаті дугового розряду між електродами.

Перевага люмінесцентних ламп у меншому енергоспоживанні, гарній світловіддачі й тривалому терміні експлуатації. Відпрацьовані лампи цього типу не можна утилізувати разом із побутовими відходами через вміст у колбі випарів ртуті. Є спеціальні пункти приймання, адреси яких можна дізнатися в магазинах або інтернеті.

Істотним недоліком люмінесцентних ламп є спотворення кольору та необхідність пускового дроселя. У більш сучасних моделях встановлюються електронні пристрої пуску (ЕПРА).

Удосконалений сучасний різновид люмінесцентних ламп — енергоощадні джерела освітлення. Модернізовані для заміни ламп розжарювання, випускаються з цоколями E27 і E14. Економія електроенергії може досягати 500%. Наприклад, енергоощадна лампа зі споживаною потужністю 20 Вт по світловіддачі відповідає 100-ватній лампі розжарювання.

Недоліки

 • максимальна яскравість може набиратися в проміжку до 2 хвилин;
 • за частого увімкнення/вимкнення значно зменшується термін експлуатації.

Світлодіодні лампи

Попри високу вартість, світлодіодні лампи є найекономнішим джерелом освітлення з двох причин:

 • Низький рівень споживання енергії.
 • найтриваліший термін експлуатації (якісні лампи можуть слугувати до 50000 і більше годин).

Дуже широкий спектр застосування — всі види приміщень, вуличні світильники, автомобільний світ, спеціалізоване освітлення (фітолампи, підсвічування акваріумів).

Відсутність елементів розжарювання дає змогу тривало застосовувати LED-лампи за низьких температур, з натяжними стелями й абажурами з будь-яких матеріалів.

Застосування світлодіодних джерел освітлення є ідеальним варіантом для настільних ламп з можливістю регулювання яскравості та колірних режимів.

Технічно удосконалений варіант світлодіодних ламп — філаментні лампи. Великий вибір для дизайнерських рішень, з різною конфігурацією світлодіодної нитки й формою колби.

Ультрафіолетові лампи

Спеціалізоване джерело освітлення, яке застосовується в таких сферах:

 • бактерицидна обробка приміщень;
 • вміст рослин, тераріумів і акваріумів;
 • промислове обладнання та поліграфія;
 • медицина та косметологія;
 • банківське обладнання для перевірки купюр.

Ультрафіолетове випромінювання може завдати шкоди людині, тому потрібний грамотний підхід до вибору УФ-ламп.

Вибір джерел освітлення

Енергоощадні та світлодіодні лампи можна вибирати за допомогою колірної температури:

 • теплий колір наближений до м'яких сонячних променів, його краще застосовувати в житлових приміщеннях зі спокійною атмосферою — спальні, затишні вітальні, вечірнє освітлення дитячих кімнат;
 • холодні кольори налаштовують людину на денну діяльність, тому такі лампи встановлюють в офісних та комерційних приміщеннях, кухнях, ванних, коридорах.

Термін експлуатації багато в чому залежить від виробника. У магазині ROZETKA можна купити лампи європейських брендів, які гарантують якість продукції:

 • Philips, відома голландська компанія;
 • OSRAM, німецький концерн, який спеціалізується на виробництві джерел освітлення;
 • Kanlux, польський виробник, що гідно зарекомендував себе на світовому ринку світлової продукції.

Поширені питання та відповіді

Лампи: ціни на ROZETKA

Товар Ціна
Світлодіодна лампа з акумулятором Supretto 5Вт 400Лм 6400К 220В E27 (5282-0001) 299₴
Світлодіодна лампа з акумулятором ELM MR16 3Вт 240/75lm 4000K 220В GU10 (18-0197) 209₴
Світлодіодна лампа з акумулятором Voltronic Emergency Bulb 15W E27 330₴
Світлодіодна лампа Osram PIN40 CL 4,2W G9 (4058075432390) 99₴
Показати ще