Навігаційна система — незамінний атрибут кожного сучасного автомобіля. Вона повністю замінює мапу, путівник, навігатор і низку інших атрибутів, без яких раніше не обходилася жодна далека поїздка. І якщо раніше навігаційна система була досить дорогим задоволенням, то сьогодні штатним або мобільним навігатором комплектується практично будь-який автомобіль, що сходить із конвеєра. 

Типи навігаційних систем

Навігаційні системи, представлені в каталозі ROZETKA, можна класифікувати за цілою низкою ознак, основна ж серед них — за способом встановлення в салоні авто:

 • Штатна — встановлюється під час побудови нового авто на заводі. Найчастіше штатна система навігації є складником мультимедійної системи. Водночас у штатне місце можна встановити навігаційну систему від будь-якого іншого виробника замість тієї, яка входить до базової комплектації авто. Єдина вимога — сумісність пристроїв.
 • Мобільний — класичний GPS-навігатор, зроблений в окремому корпусі, який встановлюється на лобовому склі автомобіля або на приладовій панелі. Такі системи можуть похвалитися мобільністю, завдяки якій навігатор можна з легкістю перенести та використовувати в іншому автомобілі. Часто вони обладнуються акумулятором, який надає їм запас автономності. Однак разом із цим портативні навігатори найчастіше мають обмеження у функціоналі, порівнюючи зі штатними варіантами, а також займають додаткове місце.
 • Смартфонна — це не повноцінна навігаційна система, а встановлений у салоні смартфон, на якому встановлено спеціальне програмне забезпечення з мапами місцевості. Однак претендувати на зручність і максимальну функціональність цей варіант не може, оскільки навігаційні програми для смартфонів позбавлені низки функціональності, властивої штатним або спеціальним мобільним системам.

З чого складається навігаційна система для авто

Автомобільний навігатор — це персональний комп'ютер, у якому встановлений спеціальний навігаційний процесор, призначений для приймання супутникового сигналу. У деяких штатних системах навігаційний процесор об'єднаний із центральним процесором, однак більшість систем мають свій окремий чипсет.

Крім процесора, система також складається з антени для приймання сигналу, модуля Bluetooth для зв'язку з іншими пристроями, GPRS для під’єднання до інтернету, радіо та низки інших компонентів.

Сигнал приймається штатними системами за допомогою антени, встановленої на даху авто. Мобільні ж навігатори використовують вбудовану в корпус антену, завдяки чому якість сигналу трохи нижча, ніж у вбудованих систем.

Для того щоб ввести координати або вивести інформацію в різних системах використовуються різні пристрої введення і виведення. Деякі навігатори обладнуються простим дисплеєм і кнопками керування. У більшості сучасних моделей встановлені сенсорні дисплеї, які мають низку переваг перед кнопковим керуванням:

 • Надійність і довговічність;
 • швидкодія;
 • енергоефективність;
 • Багатофункціональність.

Окремий спосіб виведення інформації з навігатора відображення мапи на проекційному дисплеї. Попри дорожнечу таких систем, навігатори з проекційним дисплеєм вважаються одними з найзручніших і найтехнологічніших.

Як працюють навігаційні системи в авто

Штатні системи навігації в авто живляться від мережі самого автомобіля, оскільки під’єднуються безпосередньо до електромережі транспортного засобу. Мобільні навігатори й собі можуть живитися як від акумулятора, так і від бортової мережі. Залежно від комплектації.

Основні складники програмного забезпечення автомобільних навігаційних систем:

 • Операційна система;
 • Програма для навігації;
 • Є різноманітні програми.

Як ОС може виступати практично будь-яка операційна система, доступна для інших пристроїв. Більшість сучасних навігаторів використовують Windows mobile, IOS, Android або інші, менш відомі на ринку рішення.

Основна робота навігатора здійснюється за допомогою навігаційної програми. Є досить великий спектр рішень, які відрізняються як функціональністю, надійністю і простотою сприйняття, так і ступенем швидкодії або візуальним оформленням. У штатних навігаторах переважно використовуються навігаційні програми, розробкою якої займається компанія-виробник обладнання. У мобільних встановлюються різні застосунки від вітчизняних і закордонних компаній розробників. Також треба відзначити, що в мобільний навігатор або смартфон можна встановити відразу кілька навігаційних програм, що допоможе якнайточніше визначати координати, а також використовувати всі можливості, доступні тільки в декількох різних програмах одночасно.

Основою будь-якої програми для навігації виступає електронна карта. Є два типи карт:

 • Векторна — підтримує маршрутизацію, а також містить інформацію про географічні об'єкти, а також їхні координат;
 • Растрова — по суті, є зображенням місцевості, накладеної на координати. Використовується, найчастіше, для подорожей бездоріжжям, де потрібно орієнтуватися в рельєфі місцевості.

Що стосується виробників навігаційних програм і пристроїв, то треба зазначити такі бренди:

 • Navitel — російські розробки, що відрізняються високою деталізацією мап і зручним інтерфейсом;
 • Garmin — визнаний лідер у сфері навігаційного обладнання і ПЗ, що постачає мапи України, Європи та далекого закордоння;
 • CityGuide — програмне навігаційне забезпечення досить високого класу, яке встановлюється в низку портативних моделей;
 • Pioneer — Компанія виробник аудіотехніки та електроніки, яка також вважається одним із найкращих виробників навігаторів для автомобілів і вантажівок. Як ПЗ, використовує навігаційні програми від Navitel, IGO, Garmin й інших розробників.

Основні функції навігаційного обладнання:

 • Визначення розташування автомобіля.
 • Вказівка цільового місця розташування або пункту призначення.
 • Розрахунок оптимального маршруту.
 • Супровід за побудованою системою маршруту.

Позиціонування відбувається за допомогою під’єднання до супутників. Сьогодні у світі діють два великі угруповання орбітальних супутників, що дають змогу визначати місце розташування: GPS і ГЛОНАСС. Американська система GPS є лідером за загальною кількістю виведених на орбіту землі супутників, завдяки чому вона дає змогу визначати розташування з точністю до 2-4 метрів. ГЛОНАСС дає змогу визначити позицію транспортного засобу з точністю до 3-6 метрів. Водночас варто враховувати, що для повного визначення точки знаходження авто потрібне під’єднання і приймання сигналів мінімум із 3 супутників. Якщо ж потрібно також визначити висоту над рівнем моря, то використовуються дані відразу чотирьох супутників.

Вадою систем супутникового позиціонування можна назвати недостатню точність роботи в тунелях, у щільній міській забудові або за інших обставин, що ускладнюють отримання супутникового сигналу. У таких випадках, штатні пристрої, маючи доступ до датчиків ABS і ESP, використовують отримані з них дані для позиціонування, а мобільні системи просто встановлюють швидкість руху за початковою траєкторією як постійну.

Ввести пункт призначення в систему можна кількома простими способами. Перший — ввести конкретну адресу. Другий — вказати назву пункту призначення (актуально для конкретних місць, закладів, готелів, автозаправок, пам'яток). Третій — вказати точні координати. Четвертий — позначити точкою на мапи. У деяких навігаторах є можливість голосового введення інформації, що дуже зручно під час руху по дорозі.

Після того, як навігаційна програма отримала інформацію про пункт призначення, вона здійснює розрахунок маршруту, враховуючи низку чинників. Цими чинниками можуть бути:

 • Вулиці з одностороннім рухом;
 • Тупики;
 • Клас дороги;
 • Наявність ремонтованих ділянок та інше.

Після прорахунку система видасть на монітор кілька маршрутів, вибравши який водій буде рухатися згідно з вказівками навігатора. Більшість пристроїв видає кілька маршрутів, вибір якого залежить від того, наскільки він оптимальний відповідно до тимчасових, грошових витрат або передбачуваної відстані.

На окрему увагу заслуговує динамічний інтелектуальний розрахунок оптимальних маршрутів, який враховує й аналізує ситуацію на дорогах загального користування в режимі реального часу. Інформація потрібна для формування маршруту, оскільки наявність або відсутність заторів, серйозні аварії, ремонт дорожнього покриття, приходить в систему через інтернет або радіозв'язок.

Для під’єднання до інтернету використовується GPRS модуль і SIM-картка або ж використовується мобільний телефон, з'єднання з яким відбувається за допомогою системи Bluetooth.

Для отримання актуальної інформації пристроєм через радіозв'язок в реальному часі, використовується система TMC або Traffic Message Channel. Така система широко використовується в низці рішень від Garmin, Alpine й інших пристроях. Однак в Україні цей канал на цей момент розвинений недостатньо добре, тож переважно джерелом актуальної інформації залишається інтернет.

Супровід водія здійснюється за допомогою візуального відображення маршруту та голосових підказок.

Якщо ви часто подорожуєте та не хочете покладатися на волю випадку — навігаційна система в автомобілі вам просто необхідна. А щоб її вибір був легкий і швидкий, можна звернутися до каталогу інтернет-магазину ROZETKA, де представлено цілий спектр навігаційного обладнання — тут можна купити GPS-навігатори, навігаційне ПЗ й аксесуари для GPS-навігаторів. Завжди в наявності товари від провідних брендів, причому завжди можна знайти як бюджетні рішення, так і варіанти з максимальним рівнем функціональності. Всі товари доступні з доставкою по всій Україні.

Показати ще