30 червня 2015

Розбираємося в каменях: фіаніт, циркон, цирконій

У ювелірній справі крім дорогоцінних металів нерідко застосовуються й камені — як натуральні, так і синтетичні. Один із найкрасивіших каменів, яким часто прикрашають ювелірні вироби — це, звісно, діамант. Але з огляду на дорогу вартість не кожна людина може дозволити собі прикраси з діамантом. Саме в ювелірній галузі дуже поширений фіаніт, який помилково часто називають цирконом або цирконієм. Що таке фіаніт і чим він відрізняється від цирконію й циркону — читайте в нашій статті.

Розбираємося в каменях: фіаніт, циркон, цирконій

фіаніт

Фіаніт — це штучний камінь, який взагалі не трапляється в природі. Він створений у лабораторних умовах і за хімічним складом являє собою кубічним діоксидом цирконію. Мабуть, саме тому його часто називають схожими за звучанням словами «цирконій» і «циркон».

Свою назву фіаніт отримав на честь Фізичного інституту Академії наук СРСР (абревіатура ФІАН). Відповідно, назва «фіаніт» усе ще поширене на території пострадянського простору, але камінь цей використовується практично у всьому світі й офіційно називається Cubic Zirconia — тобто, кубічний діоксид цирконію або скорочено CZ: таку назву відображає вигляд кристалічної решітки каменю. У вітчизняних джерелах часто трапляється й не зовсім коректна назва «кубічний цирконій».

Цікаво, що вчені ФІАН здійснювали досліди, у результаті яких хотіли отримати штучний кристал зі строго визначеними характеристиками для використання в лазерах. А той матеріал, який їм вдався, зараз став одним із лідерів за кількістю використання в ювелірній галузі. І це не дивно, оскільки за невисокої вартості кубічний цирконій за фізичними характеристиками дуже близький до алмазів і має яскравий діамантовий блиск.

Вибрати прикраси з кубічним цирконієм на Rozetka.com.ua

Циркон

Через назву «кубічний цирконій» імітатор діаманта дуже часто називають цирконом. Насправді, циркон є природним мінералом — силікатом цирконію.

Розбираємося в каменях: фіаніт, циркон, цирконій

Він дуже м'який і легко дряпається, а також має досить високу вартість. Крім того, цей природний матеріал найчастіше буває радіоактивним. Варто зазначити, що до винаходу кубічного цирконію (або фіаніту) циркон іноді використовувався шахраями для підробки діамантів, оскільки він має схожий блиск.

Зараз вставки з циркону трапляються в ювелірних прикрасах досить рідко. Ювелірного циркону не буває в природі. Найчастіше фахівці використовують безбарвний мінерал і піддають його обробці, внаслідок чого отримують різнокольорові циркони, наприклад, жовтий, блакитний або зелений.

Цирконій

Розбираємося в каменях: фіаніт, циркон, цирконій

Також кубічний цирконій нерідко називають просто цирконієм, і це теж дуже не правильно. Цирконій є хімічним елементом IV групи періодичної системи Менделєєва. Цей метал трапляється дуже рідко серед інших металів займає дванадцяте місце за поширеністю. Цирконій може використовуватися в металургії та інших галузях важкої промисловості, але в ювелірній сфері не застосовується взагалі.

текст: Єлизавета Страздіна

спеціально для Rozetka.com.ua

Поділитися: