Світло безпосередньо впливає на життєдіяльність людини, яка не обмежується денним часом доби. Є безліч чинників і напрямів, за якими відбувається вибір штучного освітлення.

Основні категорії різновидів освітлення

Освітлювальні прилади застосовуються в житлових, громадських, виробничих приміщеннях і поза будівлями. У каталозі ROZETKA можна купити світильники двох категорій:

  • Інтер'єрні. Призначені для встановлення усередині приміщень, де немає прямого впливу довкілля. Залежно від місця використання (будинок, квартира, офіс, виробництво, медичні установи) можуть відповідати різним вимогам за силою та спрямованістю світлового потоку, типом монтажу. Мінімальний клас захисту інтер'єрного освітлення має відповідати стандарту IP20. Підвищення категорії захисту потрібно в разі освітлення з високою вологістю, складів зберігання легкозаймистих рідин тощо. У цьому разі вибір освітлювальних елементів визначається за відомчими нормативами.
  • Вуличні. Сфера застосування — зовнішнє освітлення проїжджих частин і пішохідних вулиць, будівель і споруд, будівельних конструкцій та їх окремих елементів. Як вуличні світильники небажано застосовувати прилади з класом захисту нижче ніж IP43-44.

Облаштування електричного освітлення потребує певних фінансових витрат у процесі підготовки та подальшої експлуатації. Найекономнішими є LED-світильники. Їх вартість вища в момент купівлі, але мінімальне споживання електроенергії й тривалий термін експлуатації виправдовують їх застосування. Світлодіодне освітлення успішне як в інтер'єрі, так і зовні. Освітлення за допомогою традиційних ламп розжарювання втрачає актуальність через недовговічність і підвищені енерговитрати.

Спосіб монтажу й різновиди світильників

Різниця елементів освітлення за способом установлення та цільовим призначенням:

  • Настінні.Найчастіше на стіну кріпляться світильники для забезпечення комбінованого інтер'єрного освітлення. Це може бути освітлення певних частин стін, створення приглушеного світла за допомогою бра. Також на стіни монтується вулична підсвітка фасадів будівель, аварійне та сигнальне освітлення.
  • Стельовий монтаж — найпоширеніший варіант облаштування загального освітлення у всіх різновидах приміщень. На стелю кріпляться люстри й світильники з різними типами ламп, які можуть бути традиційними (зі спіраллю розжарювання), світлодіодними та люмінесцентними. Багато моделей дають змогу змінювати яскравість за допомогою спеціальних регуляторів.
  • Настільні лампи встановлюються на будь-які плоскі поверхні або кріпляться на край стільниць за допомогою струбцин або прищіпок. Інтер'єрні настільні світильники обладнуються абажуром, матеріалом виготовлення якого можуть слугувати скло, тканини, пластики, папір тощо. Для підсвічування робочого простору можна купити світильник офісного типу з регульованою висотою й кутом нахилу. Торшери конструктивно схожі на настільні лампи, але мають довгу ніжку та встановлюються переважно на підлогу.
  • Точкові ліхтарики передбачають врізання одного або декількох світлових джерел у плоску поверхню. Можуть установлюватися на натяжних і підвісних стелях, вітринах та інших інтер'єрних конструкціях різної геометрії. Застосовуються для загального або спрямованого (акцентного) освітлення всередині та зовні приміщень за умови відповідного типу захисту. У точкових світильниках використовуються світлодіодні та галогенні лампи.
Показати ще