Історія створення та використання пастелі

Часто в галереях можна помітити гарні картини затишних празьких вуличок або пейзажі далекої Скандинавії, зроблені саме пастеллю. Такий живопис був популярним ще у 18 столітті, але досі не став менш бажаним. Професійна когорта митців віддає перевагу саме цій групі фарб, зважаючи на те, що є велика палітра ніжних тонів і можливість експериментувати з контурами й лініями. Також малюнки в правильних умовах не втрачають яскравості під час тривалого зберігання.

Раніше згадувалося, що цей матеріал широко використовувався приблизно три століття тому. Попит був зумовлений доступністю та новаторськими рішеннями, викликаними відходом від старих тенденцій олівцевої техніки. Одним із найвідоміших пастельних художників був Леонардо да Вінчі. Його шедеври вражали новим віянням і цікавими колірними гамами. Згодом фарба увійшла в ужиток й інших популярних художників, як-от, наприклад, Манера Дега, Жан Етьєн Ліотар, Моріс Кантен Де Латур, Розальба Карр’єра та інших. Досвідчені «пастелісти» завжди цінували швидкість процесу та свіжість тонів. На початку вісімнадцятого століття цей продукт з'являється також і в російському образотворчому мистецтві. За допомогою цього елемента вони писали переважно портрети, які заміняли на той момент сучасні світлини.

Першопроходцем у Росії щодо її використання був Олександр Орловський. Відомий живописець, гравер і літограф створював виставки, зроблені в цьому стилі, навіть сьогодні його твори можна побачити не в одній художній галереї світу. У той час люди, які використовували цю продукцію, з огляду на її новизну, навіть гадки не мали, як відрізнити крейду від пастелі. А зараз це саме вона має кілька класифікації та десятки типів, і, з огляду на відгуки споживачів, лідирує на сучасному ринку серед інших аналогів.

Якими бувають пастельні фарби та їхні різновиди

Для першого досвіду знайомства з малюванням — краще вибрати простіший матеріал. Найпростішими й дешевими похідними є пастельні олівці та крейда. Вони практичні, якісно відрізняються від самої фарби. Вони не мають властивості залишати сліди на одягу та руках. Також олівці та крейда вигідні тим, що вони компактні, зручно транспортуються й не потребують особливого догляду. Залежно від рівня складності, тонкості та інших особливостей полотна, виділяють два основні різновиди пастелі:

  • Олійна. Насичена, створюється методом пресування лляної олії та пігменту, який додає непрозорість. Матеріал має істотну м'якість, трохи «жирний» через олію та має гарну покривність. Працювати ним приємно, проте можна захопитися фарбами, забувши про об’єм та форму. Немає сенсу працювати олійною пастеллю, якщо не засвоєна суха. Не має властивості забруднюватися, тому годиться для застосування як у домашніх умовах, так і на вулиці. Одні кольори легко поєднуються з іншими, виробляючи нові відтінки або тони.
  • Суха. Більше підходить як навчальний матеріал для початківців, адже легко стушовується в разі потреби. І має спільні риси з традиційними засобами для малювання — олівцями. Поділяється на різновиди: тверду і м'яку. Обирати різновид варто, зважаючи на особисті вподобання. Тверда пастель не має підвищеної ламкості та застосовується для нанесення штрихів і підкреслення контурів.

Перш ніж почати, необхідно обладнати робоче місце всіма потрібними елементами. По-перше, це має бути мольберт або планшет, оскільки під час ретушування полотно періодично буває трохи нахиленим і потребує постійної фіксації. Якщо вибрані пастельні крейди — важливо подбати про наявність спеціального паперу. Він має бути рифленим і тонованим, також продаються вже готові альбоми з таким папером.

Для інших різновидів пастелі є три основні типи паперу: наждачний папір, пастельна дошка й оксамитовий папір. Наждачний — продається у великих розмірах і призначений для створення масштабних творів мистецтва. Пастельна дошка — буває різних розмірів: від мініатюрних до великогабаритних, і створюється з подрібнених частин корка. Оксамитовий папір дає змогу використовувати в роботі мінімальну кількість фіксажу.

Кожен художник обирає зручну для себе методику розтушовування: хтось робить це вручну, а хтось не бажає бруднити руки. Для другого типу людей у продажу є спеціальні губки або пензлики. Як малювати та яку техніку використовувати — справа винятково індивідуальна й вимагає особливого підходу. Варто знати напевно, в якому стилі створюватиметься мистецтво.

Художня пастель і олівці

Показати ще 60 товарів