Граблі — багатофункційний садовий інструмент, без якого не обходиться жоден дачник. Ними можна розпушувати ґрунт, прибирати опале листя, дрібні камінчики, бур'яни та корінці, а також оживляти газон і багато іншого. Однак для конкретного різновиду роботи треба використовувати особливі граблі. Адже садові інструменти відрізняються між собою не тільки матеріалом виготовлення та габаритами, а й призначенням.

Граблі — незамінний садовий інструмент

Конструкція будь-яких граблів досить проста — на держак надягається поперечина із зуб'ям певної довжини. Така конструкція робить садовий девайс універсальним і простим у вжитку.

Залежно від призначення граблі вирізняються кількістю зубів, довжиною держака та матеріалом. Однак усі вони мають низку переваг:

 • Універсальність. Годяться для різноманітних робіт на дачній ділянці, городі чи в саду.
 • Довговічність. Якісні матеріали, використовувані під час виробництва, а також правильний догляд збільшують термін експлуатації виробу.
 • Доступність. На ROZETKA можна купити садові граблі за розумною ціною. А великий асортимент дає змогу підібрати інструмент, який відповідає всім експлуатаційним вимогам.

Серед вад треба виокремити міцність конструкції. Але це стосується тільки моделей із синтетичних матеріалів — пластику. Хоч пластикові вироби легкі та зручні у вжитку, все ж вони швидко ламаються.

Різновиди й особливості

Для кожного різновиду роботи досвідчені садівники рекомендують використовувати певну модель граблів:

 • Прямі. Класичні (універсальні) вироби з рівними, здебільшого металевими зубчиками. Годяться для прибирання сміття й сухого листя, розпушування ґрунту, вичісування трави, а також вигрібання коренів і бур'янів після оброблення ґрунту.
 • Зубчасті. Вироби схожі на попередню модель, але вирізняються вигнутим на 180° зуб'ям. Така конструкція робить граблі незамінними під час розпушування землі.
 • Віялові. Мають тонке пластинчасте або дротяне зуб'я з невеликим заокругленням на кінцях. Відмітна особливість — телескопічна (розсувна) V-подібна робоча поверхня, подібна до форми віяла. Можуть бути зроблені як із міцного пластику, так і з різних сплавів металу. Однак використовувати віялові вироби рекомендується тільки для вичісування трави від опалого листя та дрібного (легкого) сміття.
 • Аератори. Зовні подібні до класичної моделі, але із загостреними зубцями серпуватої форми. Основне призначення — вишкрібання з газону моху й орання ґрунту. Невеликі борозни завглибшки до 3 см, які залишаються на поверхні ґрунту, сприяють проникненню в кореневу систему рослин повітря, води та інших поживних елементів.
 • Газонні. Садовий інструмент з найтоншими зубчиками, вишикуваними в густий ряд. Призначені для збирання сіна та приведення до ладу газону. Водночас робоча частина може бути як металевою, так і пластиковою.
 • Фрезерувальні. Моделі з двома робочими поперечинами. Ту сторону, на якій зубчики розташовані часто, заведено використовувати для прибирання сміття й листя. А ось стороною із серпуватим зуб'ям треба користуватися як звичайним аератором.
 • Мініграблі. Маленький садовий інструмент із короткою ручкою (держаком) і невеликою кількістю зубів. Ідеальний варіант для оброблення ґрунту на клумбах і у квіткових горщиках (контейнерах, відрах тощо).

Окремо варто вирізнити граблі-трансформери, які складаються з міцного алюмінієвого держака, змінних пластикових насадок і швидкозатискного пристрою. Особливість такого інструмента полягає в тому, що його можна використовувати майже для всіх різновидів робіт.

Поради та рекомендації

Вибираючи садовий інструмент на ROZETKA, треба зважати на кілька чинників:

 • у вертикальному положенні граблі мають доходити до ваших пахв, така довжина вважається найоптимальнішою;
 • ширина робочої поперечини може варіюватися від 10 до 70 см; для стандартних робіт згодяться моделі від 30 до 50 см, для важкодоступних ділянок — до 20 см, для очищення газону — від 50 до 70 см;
 • для виготовлення поперечини сучасні виробники використовують різні матеріали:
  • міцний пластик — легкі й недорогі моделі, згодяться для простих робіт (вичісування трави та збирання сухого листя);
  • алюміній — вирізняються невеликою вагою, простотою використання й довговічністю;
  • сталь — найважчі та найдорожчі моделі, згодяться для складних робіт;
  • забарвлене залізо — попри низьку вартість, такі вироби важать багато й водночас швидко деформуються.
 • держак може бути зроблений з дерева (важкий і згодом розбухає від вологи), міцного пластику (недорога модель) або алюмінію; перевагою буде купівля виробу з прогумованими вставками на ручці; також треба зазначити, що на ROZETKA можна замовити як цілісні граблі (з держаком), так і без держака;
 • садовий інструмент на колесах не тільки робить робочий процес зручнішим, а й підвищує продуктивність; тому для оброблення великих ділянок досвідчені садівники рекомендують використовувати вироби на колесах.

І наостанок варто зазначити, що не треба гнатися за дешевизною. Безіменний виробник, неякісні матеріали та неміцний тонкий держак, звісно ж, роблять граблі дешевими, але водночас скорочують їхній термін експлуатації. Тому найліпше вибирати якісні садові інструменти відомих українських і закордонних брендів: Гардена, Fiskars, Intertool, Господар, Центроінструмент тощо.

Показати ще