У приватному дворі й на дачі не обійтися без секатора або садових ножиць. Вони являють собою інструменти для стриження чагарників і дерев. Також їх використовують під час збирання винограду. У продажу представлений величезний вибір цих пристроїв. Під час купівлі треба зважати на безліч чинників.

Історія і призначення

Перший гілкоріз такого плану з'явився у Франції у 1815 році. Спершу він був призначений для обрізування виноградної лози. Зроблений ним зріз був акуратним. Рубець на рослині швидко гоївся. З огляду на це інвентар дістав неабиякого поширення в усьому світі. Він не обмежується стриженням винограду. Девайс має широкий спектр застосування. Його використовують для таких цілей:

 • сезонне обрізування гілок — це дає змогу омолодити рослини та пробудити бічні бруньки;
 • догляд за кущами й деревами — секатор надає їм потрібної форми;
 • флористика — за допомогою цього інструмента створюють букети квітів та різноманітні квіткові композиції;
 • садівництво — інвентар застосовують для збирання врожаю, він акуратно зрізує плоди, не пошкоджуючи їхньої цілісності.

Конструктивні особливості

Складається з таких елементів:

 • робоче лезо — воно вирізняється ретельно продуманою геометрією й добрим заточенням;
 • кріпильні деталі — до них належать туго затягнені болт і гайка;
 • буфер — він також називається амортизатором, ця деталь призначена для пом'якшення ходу ручок, без неї під час роботи відчуватиметься дискомфорт;
 • пружина — вона надає секатору початкового положення;
 • ручки — на них лягає рука користувача, ці частини мають бути максимально зручними для конкретної людини;
 • замок — він фіксує інструмент у закритому положенні, завдяки чому його зручно й безпечно перевозити з одного місця на інше.

Різновиди секаторів

Знаряддя може мати одне або два робочі леза. У першому випадку другий ніж називається опорним. Така конструкція дає змогу ліпше захопити гілку для обрізування. За цією конструктивною ознакою вироби діляться на площинні та контактні.

Площинні моделі мають місяцюваті робочі поверхні. У них один гострий ніж. Другий притуплений — відіграє роль опори. Такі варіанти філігранно підрізають сиру деревину, тоді як контактні моделі призначені для сухих гілок. Їх також називають ножицями з коваделком, що слугує як упор. Ці варіації мають широкий розмах.

Третя категорія — власне, ножиці. Вони характеризуються наявністю двох загострених поверхонь. Звідси й аналогія з відомим канцелярським приладдям. Цей інвентар використовується для обрізування молодих пагонів.

Інші різновиди

Є інші моделі. Окремо треба зазначити секатор із заскочним механізмом. Він являє собою потужний різак для виконання складних робіт. Він зрізає товсті гілки діаметром до 3 см, з якими не впораються звичайні ножиці. Заскочник має особливу конструкцію, що забезпечує поворотні рухи. Він дає змогу нарощувати зусилля, щоб зрізати товсті стовбури. Маніпуляція виконується в кілька етапів.

Особливий різновид — чагарниковий інвентар. Він має довгі ручки та підсилені леза. Як зрозуміло з назви, цей пристрій призначений для догляду за кущами.

Виробники випускають гілкорізи — звичайні та штангові. Ці вироби усувають наросні високо над землею. Штанга може бути телескопічною, завдяки чому садівник самостійно встановлює довжину конструкції. Деякі гілкорізи укомплектовані пилкою і плодозбірником.

Черговий винахід — ножиці для фігурного стриження. Вони дають змогу створювати гарні садово-паркові композиції.

Що потрібно ще знати про моделі секаторів

Ще одна варіація — прищеплювальна. Вона застосовується для щеплення таких рослин:

 • виноград;
 • вишня;
 • яблуня;
 • хвойні;
 • троянди.

Леза влаштовані так, що вони роблять дзеркальні зрізи. Завдяки цьому можна зробити рослинам професійне щеплення з мінімальними зусиллями з боку садівника.

За способом виготовлення різаки діляться на два типи — ковані та штамповані. Перші різновиди вважаються надійнішими.

Довговічність інвентарю також залежить від догляду. Після кожної роботи леза треба обробляти прооливленим ганчір'ям. Їх треба перевіряти та в міру потреби підтягувати. Різальні деталі періодично затуплюються. Зазвичай передбачена можливість їхнього підточування. Також ножі можна міняти. З цієї маніпуляцією впорається будь-який садівник.

Критерії вибору

Під час купівлі треба зважати не тільки на тип і конструктивні особливості. Значення також мають такі нюанси:

 • розмір;
 • матеріал виготовлення;
 • тип пружини;
 • ручки.

Розмір підбирається відповідно до призначення різака. Так, для стриження трави та догляду за клумбами можна вибрати компактний девайс. Для саду й троянд варто наглянути секатор завдовжки 20 см. Габаритні варіанти годяться для зрізання старого товстого суччя.

Леза виготовляються з металу. Виняток становить тільки коваделко. Воно може бути зроблено з міцного пластику. Зверніть увагу, щоб металеві поверхні мали тефлонове покриття. Воно вбереже конструктивні елементи від корозії.

Пружина може бути зворотною стрічковою або дротовою спіральною. Перший варіант ліпший.

Ручки додатково покриваються прогумованими вставками, що запобігають зісковзуванню. Ручки можуть мати шкіряне покриття.

Певне значення має колір ручки. Віддавайте перевагу яскравим ручкам. Завдяки їм ви легко знайдете втрачений інвентар.

Кілька корисних порад

В арсеналі кожного садівника має бути кілька різальних інструментів для різних типів робіт — для винограду, підв'язування, чагарників, дерев тощо. У разі наявності кількох предметів ви подовжите термін експлуатації кожної конкретної одиниці.

Вироби мають бути зручними особисто для вас. Вибирайте інструменти з гладкими поверхнями. Рифлені ручки можуть натирати долоні. Під час роботи використовуйте рукавички або рукавиці. Якщо плануєте часто перевозити інвентар, вибирайте складні моделі та варіанти з фіксаторами.

У Розетці ви можете купити секатор будь-якого типу з доставкою на території України.

Показати ще