Якісне вершкове масло, за умови регулярного та помірного споживання, дуже корисне для будь-якої людини. Ну, а якщо говорити про дітей, студентів, вагітних або жінок-годувальниць, то їм цей концентрат молочного жиру особливо важливий і потрібний. Жирні кислоти, що входять до складу, корисні для мозку, а жиророзчинні вітаміни A, D, E, B сприяють зростанню. Для нас традиційним вважається продукт із коров'ячого молока, однак, подекуди популярні й варіанти з козячого молока або з молока овець, буйволів і яків.

Ще кілька століть тому вершкове масло добували тільки вручну, збиванням вершків або сметани. Це був довгий і трудомісткий процес, отже, побалувати себе делікатесом у звичайному житті вдавалося не так уже й часто. З початком промислового виробництва попит почав зростати та до кінця 19 століття в нашому регіоні налічувалося вже понад 700 маслоробних заводів.

Однак, зі зростанням кількості виробників, ріс і відсоток фальсифікатів. Додавання консервантів, рослинних жирів і води здешевлює продукт, але водночас позбавляє його смаку та користі. Спред або маргарин — дешеві підробки, які лише імітують органічний оригінал. Отже, яким же має бути якісний продукт?

Виробництво вершкового масла

Сучасні маслоробні заводи використовують 2 способи:

  • Метод збивання. Традиційний спосіб, за якого пастеризовані вершки жирністю від 30 до 40% збивають до поділу на сколотини та масло. Відокремлюючи сколотини, готовий масляний шар додатково промивають і обминають для більшої пластичності.
  • Метод перетворення. Через багаторівневу сепарацію молока та вершків можливо здобути з молокопродуктів із різним ступенем жирності, що важко досягти в попередній спосіб. Також цей метод дає змогу розширити асортимент смакових домішок — наприклад, створити шоколадні або медові ласощі. Широко використовується із середини 20 століття.

Незалежно від способу, використовуваного в масловиробництві, на якості кінцевого продукту він відбиватися не має. Спеціальні стандарти (ТУ і ДСТУ) встановлені для того, щоб контролювати відповідність складу та маркування потрібним показникам.

Основні різновиди сучасного вершкового масла:

  • Солодковершкове Найпопулярніший і найпоширеніший тип, який виробляється з несквашених пастеризованих вершків. Попри назву, цукру в складі немає, йдеться про природну солодкість.
  • Кисловершкове. У його створенні беруть участь заквашені вершки, які надають кінцевому продукту приємний, злегка кислий присмак.

Як кисловершкове, так і солодковершкове масло може бути збагачене додатковими компонентами. Найпоширеніший — сіль. За нормативами сіль має становити від 0,6-0,7 до 1% загального об'єму.

За відсотком жирності масло також ділиться на кілька типів:

  • Традиційне. Містить масову частку жиру не менш ніж 82,5%, а вологи не більш ніж 16%. Максимально наближений за показниками до натурального продукту, виробленому в старовину. Представлено в лінійці всіх великих виробників, як-от ТМ President, Ферма, Тульчинка Звенигора, як еталон вершкового масла.
  • Любительське. Вміст жиру за ГОСТом має бути не менш ніж 80%, а масова частка вологи не має перевищувати 18%.
  • Селянське. Найпопулярніший варіант, який має в складі 72,5% жиру. Має чітко окреслений смак і добре намазується, завдяки м'якій і пластичній текстурі.
  • Бутербродне. Масова частка жиру становить 61%, що робить його найдієтичнішим з усіх представлених на ринку варіантів.

Щоб купити вершкове масло високої якості, потрібно ретельно вивчати етикетку. У складі висококласного продукту не має бути зазначено сторонніх домішок, консервантів. Вершки, молоко, можливо, сіль — той максимум, який необхідний.

Паковання та зберігання вершкового масла

Стандартна пачка вершкового масла (100 г або 200 г) Найчастіше упакована у фольгу, що дає змогу зберегти свіжість продукту в холодильнику впродовж місяця. Після відкриття паковання порційне масло варто перекласти в спеціальну масельничку, краще з непрозорою кришкою. У морозильній камері термін зберігання становить 8-9 місяців.

Брусок масла вагою 1 кг і понад найчастіше упаковується в пергаментний папір, а далі в картонну коробку.