Серверне обладнання

Комутатори

Що варто знати обираючи серверне обладнання

Створення корпоративних комп'ютерних мереж для бізнесу, освітніх установ або провайдерських, для надання доступу до міжнародної комунікації, потребує надійної та дорогої техніки. Устаткування, яке використовується в цій сфері ділиться на кілька категорій:

 • Активне – пристрої для посилення і перетворення сигналу. До нього відносяться: комутатори, мережеві адаптери, медіаконвертери, трансивери, маршрутизатори, мости, репітери і ретранслятори.
 • Пасивне – оснащення, яке передає сигнал і не отримує живлення від електромережі. Це кабелі, роз'єми і монтажні конструкції для них – шафи, короби, стійки.
 • Серверне – комплектуючі для серверів – спеціалізованих комп'ютерів, на яких виконуються в безперервному режимі сервісні програми, що гарантують безперебійну роботу мережі.

Комплектуючі вимагають надійності та довговічності, так як апарат повинен працювати в режимі 24/7 при мінімальному втручанні людини і при цьому мінімізувати час простою або недоступності. Для забезпечення такої стійкості застосовується дублювання систем, яке дозволяє переключитися на альтернативну, в разі відмови основної, резервне копіювання даних в RAID-масивах, джерела безперебійного живлення, системи посиленого охолодження і контролю клімату в серверному приміщенні.

При створенні серверів для IT-потреб компанії існує два підходи, в залежності від поставлених завдань: нарощування ресурсів при необхідності високої продуктивності і скорочення, коли потрібно мінімізація габаритних розмірів та енергоспоживання. При цьому неодмінно дотримується умова масштабованості, що має на увазі, що зростаючі потреби задовольняються додаванням нових ресурсів або серверних одиниць без порушення її функціональності.

Комплектуючі для серверів

Подібно до звичного персонального комп'ютера, сервер складається з наступних компонентів:

 • Процесор – інтегральна мікросхема, що виконує машинний код програм. Серверні процесори відрізняються підвищеною тактовою частотою і збільшеною кількістю ядер, завдяки чому досягається багатопоточність процесів.
 • Оперативна пам'ять – запам'ятовуючий пристрій довільного доступу, що володіє технологією корекції помилок. Робочі процеси вимагають великих обсягів оперативної пам'яті.
 • Жорсткі диски – в залежності від завдань, може знадобитися дуже багато дисків, організованих в масиви для зберігання великих обсягів даних.
 • RAID-контролер – дозволяє об'єднувати декілька фізичних носіїв в логічний масив. Вкрай важливим є при створенні файлових серверів, що зберігають великий обсяг інформації.
 • Материнська плата – основний модуль, на який монтуються інші складові. Особливість серверних плат – наявність декількох роз'ємів для процесора, що дозволяють створювати багатопроцесорні системи з високою продуктивністю.
 • Блок живлення – джерело електроенергії для компонентів комп'ютера. Через підвищених вимог до надійності, встановлюється з ДБЖ.
 • Охолодження – безперервна робота обчислювальних мікросхем пов'язана з виділенням значної кількості теплової енергії, яка може порушити справність обладнання, тому потрібно не тільки терморегуляція всередині серверного корпусу, а й контроль мікроклімату в серверному приміщенні.

Для діагностики і настройки застосовується консоль, що складається з пристроїв введення/виводу. Так як серверний комп'ютер не використовується безпосередньо для відображення графічної інформації, то наявність відеокарти в його складі позбавлена сенсу.

Конструктивне виконання

За конструкцією сервери поділяються на настільні, підлогові і стійку, які представлені rack-серверами і blade-серверами. Рековий сервер являє собою самостійну функціональну одиницю, в корпусі якої змонтовані всі необхідні для роботи комплектуючі. Блейд містить тільки базові потужності – ЦПУ, материнську плату і оперативну пам'ять, а живлення та жорсткі диски використовуються загальні для стійки. За рахунок цього досягається максимальна економія простору і енергоспоживання, а також зручність масштабування і обслуговування. Стійкові рішення також мають кращу волого і пилозахищеність, більш міцний корпус. Підлогові і настільні частіше знаходять застосування в невеликих офісах зі зниженими вимогами до потужності.

Основною одиницею в визначенні форм-фактора є «юніт» – U – рівний 1,75 дюйма. Він використовується при вимірюванні висоти пристроїв, які монтуються в стандартні 19-дюймові стійки, але застосовується також і для підлогових та настільних систем.

Вибір серверного обладнання

При проектуванні інфраструктури мережі та виборі серверів для неї, враховуйте розміри підприємства, вимоги до відмовостійкості, перспективи масштабування при зростанні числа користувачів і завдань. Також майте на увазі, що технічне обслуговування саме по собі недешево і спроба заощадити на покупці серверного обладнання ризикує вилитися в додаткові витрати при налаштуванні та заміні.

Плануючи придбати серверне обладнання, пам'ятайте, що продукція підрозділяється на три сегменти, в залежності від кількості робочих станцій:

 • SoHo – невеликі офіси до 20 користувачів.
 • SMB – компанії до 500 користувачів.
 • Enterprise – корпорації на тисячі користувачів.

З огляду на це різниться рівень надійності та ресурсів усередині сегмента. Проте, виходьте не тільки з розмірів бізнесу, а й обороту та важливості робочої інформації. У ряді випадків вигідніше використовувати рішення вищого або навпаки – низького – рівня.

Серед виробників варто виділити компанії: Dell, Hewlett-Packard, IBM і Fujitsu, широко представлені на українському ринку. Роблячи вибір між продукцією цих брендів на сайті ROZETKA, ви можете розраховувати на якість виконання і сервісного обслуговування. Доставка обраного товару здійснюється надійними поштовими службами по всій Україні.