Чим відрізняються бренді, коньяк і арманьяк

По суті напою ці всі назви являють собою бренді — міцні спиртні напої з винограду, вироблені способом дистиляції. 

 • Бренді. Це напій із міцністю на 40-60%. Він виробляється з фруктового соку за допомогою переганяння. Цим словом швидше варто позначати не сам напій, а технологію виготовлення. Різні країни світу використовують для приготування будь-які соки, залежно від цього з'являються й нові назви товарів. На ринку трапляються напої з яблук, вишні, малини або різних сортів винограду.

 • Коньяк. Це виноградний бренді, виготовлений відповідно до законодавства Франції, яке регламентує виробництво цього напою — мають бути строго витримані всі пункти, що стосуються місця й технології виробництва.

 • Арманьяк. Міцний напій 40-50 градусів, з білого винограду. Теж належить до класу бренді й також регламентується законодавством. Для його дистиляції застосовується спеціальний перегінний апарат із шаруватими пластиками нагрівання. Буває продукт із сімома смаками — перець, чорнослив, ваніль, персик, фіалка, липа та лісовий горіх. Однорічний арманьяк дорожчий від багаторічного коньяку.

На смак їх важко визначити, не вельми досвідченим людям. В арманьяку присмак більш насичений. Його не змішують з іншими напоями та вживають тільки чистим у коньячному бокалі. Можна трохи нагрівати руками, щоб повністю розкривався букет смаків і ароматів. Його не бажано закушувати.

На сайті ROZETKA знайдуться як споконвічно французькі напої, так і бренді країн колишнього СРСР, які традиційно в побуті називаються також коньяками. Популярністю користуються вірменські, азербайджанські, дагестанські напої. У них сильний аромат. Грузинські коньяки характеризуються легкими, світлими та квітковими нотами. Українські та молдавські аналоги гармонійні з ванільним ароматом. 

Особливості виробництва коньяку

Коньяк у нашій країні дуже популярний серед покупців, але далеко не всі знають, що це різновид бренді. Його виробляють із певних сортів винограду та використовують строге зведення технологій — справжнім коньяком може називатися тільки напій, вироблений за цими правилами всередині французької провінції Cognac. Для виготовлення коньяку застосовується виноград Уні Блан. Він повільно дозріває, має високу кислотність, гарний урожай, стійкий до хвороб. Також у виробництві використовують Фоль бланш, Коломбар, Монтиль. Вони характеризуються особливими ароматичними та смаковими якостями, але складніше вирощуються.

Виробництво продукції схоже на виготовлення вина. Спочатку з грон добувають сік, ферментують його, залишають на кілька тижнів. Потім перевіряють, і рідина з вмістом спирту на 9% вирушає на дистиляцію. Внаслідок цього процесу у вина з'являється підвищена міцність — від 32% до 72%. Потім алкогольний напій витримується в дубових бочках. Щоб вміст пляшки називався коньяком, у нього має бути витримка не менш ніж два роки, інакше це просто коньячний спирт.

Під час витримки продукт змінюється в кольорі, це пов'язано з усуненням негативних речовин. З'являється золотистий і темніший відтінок, деревно-ванільний аромат, проявляються квіткові, фруктові нотки. Після того як рідина готова, її поміщають у скляні пляшки та ховають у найтемніше місце льоху, де він і зберігається.

Класифікація коньяку і бренді

Вартість бренді досить різна, і більшою мірою вона залежить від терміну витримки напою. Щоб визначити цей показник, потрібно спочатку вибрати країну виготовлення. У справжнього французького коньяку такі позначення:

 • VS Мінімум два роки.
 • Superior. Не менш ніж три роки.
 • VSOP 4 роки.
 • VVSOP П'ять років.
 • XO Мінімум 6 років.

Елітним коньяком у подарунковій упаковці може бути напій 25-60 років витримки.

Продукція пострадянських країн має більш просту класифікацію. За якістю виділяють ординарне, маркове та колекційне. Перший варіант вважається бюджетним, позаяк витримка в нього всього 3-5 років. На пляшках це позначається відповідними зірочками:

 • 3 зірки — позначають напій, отриманий зі спиртів із витримкою не менш ніж 3 роки. Такий алкоголь має світло-жовтий колір із виразним ароматом і приємним смаком.
 • 4 зірки — витримка мінімум чотири роки, має світло-жовтий колір.
 • 5 зірок — алкоголь п'ятирічної витримки; яскравий виражений смак із приємним післясмаком.

Маркові витримують не менш ніж 6 років, і використовуються якісні спирти. А дорогі — це колекційні коньяки з віком понад 20 років.

Крім того, бренді буває не тільки виноградний, але й із виноградних вичавок та навіть фруктів. Розділяють їх за витримкою:

 • Без витримки;
 • У бочці;
 • Метод Солера.

До першого типу вдаються виробники, що працюють із віджиманням і фруктами. Вони не витримують рідину після переганяння. Наприкінці процесу виходить прозора рідина. Завдяки витримці в бочці бренді стає золотистого та коричневого відтінку. Метод Солера використовується в Іспанії. Він характеризується старінням рідини. Технологія дає змогу отримувати більше однорідної партії вина. Цю систему поділяють на три етапи, і на кожному з них виходить продукт із витримкою шести місяців, менш ніж рік, мінімум три роки.

Поради щодо вибору бренді

Щоб знати, як вибрати та купити коньяк або бренді, варто спиратися на деякі критерії та особливості. Є 4 показники якості алкогольного виробу:

 • Походження;
 • Ціна;
 • Витримка;
 • Зовнішній вигляд.

Справжній коньяк виробляється у Франції, за спеціальною авторською технологією, і тільки такий напій можна називати коньяком. Всі інші продукти — це бренді. Популярними виробниками, у якості виробів яких не можна сумніватися, виступають Hennessy, Rémy Martin, Camus, Courvoisier, Martell, Bisquit, Augier і Delamain, які є на ROZETKA ТМ.

Питання якості та вартості товару стосується не тільки французьких виробів, але їхніх аналогів. Позаяк для виробництва 1 літра виноградного бренді потрібно 10 літрів молодого вина, то такий напій апріорі не дуже дешево коштує. Тому під час вибору потрібно звертати увагу на ціну продукції. Дорогий алкоголь гарантує якість, приємний аромат і насолоду від випитого.

Чим більше витримується алкоголь, тим вища його вартість. Деякі виробники змішують сорти спиртів, щоб був певний аромат і стиль.

Показати ще