Що таке крижма?

Таїнство хрещення відбувається тільки раз у житті, тому, якщо ви вирішили хрестити вашого малюка або когось із дорослих членів сім'ї, поставитися до цього необхідно серйозно і підготуватися заздалегідь. Відповідально підійти до вибору хресних батьків, обговорити всі питання з обраним вами батюшкою, і, звісно, підготувати головні атрибути хрещення — хрестик, хрестильний одяг і крижму.

Що ж таке крижма? Саме слово походить від польського слова "крижі" й означає "хрест". Являє собою білу накидку або рушник, у який загортають дитину або дорослого після обмивання в купелі. Білий колір — обов'язкова вимога до крижми, оскільки він символізує чистоту душі, яку щойно вмили від гріхів і наповнили духовною благодаттю. Традиційно хрестильний рушник вибирає майбутня хрещена мама.

Як вибрати крижму для хрещення

Якщо хрестильний рушник призначений для немовляти, то йому буде досить розміру 75 * 75 см, якщо для старшої дитинки — 90 * 90 см, а для школярів і дорослих підійде розмір 100 * 100 см, у такому разі крижму просто накидають на плечі. Матеріал для крижми варто вибирати з огляду на пору року та місце, де буде відбуватися обряд:

  • Якщо ваш храм дуже великий, у ньому прохолодно, або на вулиці зима — вибирайте махрові або байкові крижми. Для найменших діток краще вибрати варіант із капюшоном, так малюк точно не замерзне. У разі сильних морозів можна загорнути малюка ще й в укривало.
  • Якщо хрещення заплановано влітку, то віддавайте перевагу натуральним тонким тканинам, як-от льон, ситець, бавовна. Класичні крижми з атласним куточком мають урочистий та святковий вигляд, а ось повністю атласний рушник для хрещення, судячи з відгуків, краще не вибирати — атлас погано вбирає вологу і малюкові буде некомфортно.

Традиційно хрестильні атрибути людина зберігає все своє життя, тому хочеться, щоб крижма була прикрашена згідно з важливістю таїнства. В оздобленні сміливо можна використовувати атлас, шовкове мереживо, стрічки, намистинки. Також можна зробити акцент на стать дитини — для дівчинки вибрати переважно рожеві відтінки, для хлопчика — блакитні.

На окрему увагу заслуговують іменні крижми. Такі вироби з вишитим ім'ям і датою хрещення стануть чудовою сімейною реліквією. Дуже дорогий і шляхетний вигляд має вишивка срібними або золотими нитками. Ціна на такі вироби буде вищою, ніж на звичайний білий рушник, але привід вартує того.

Що робити з крижмою після обряду?

Бажано зберігати весь комплект, який використовується у хрещенні — й одяг, і рушник і, звісно, хрестик, який відтепер потрібно носити на шиї. Багато хто вірить, що у разі хвороби дитини можна вкрити її на ніч крижмою, у якій його хрестили, прочитати молитву, і хвороба відступить. За віруваннями православних — вона являє собою потужний оберіг, і той, хто зберігає її упродовж усього життя, буде дуже щасливим.

Хоч би який би набір для хрещення ви обрали, найголовніше — підтримати серйозний і відповідальний підхід до таїнства хрещення, щоб цей світлий день був для вас радісним і урочистим святом.

Показати ще